Pogosta vprašanja KONTAKT

Vse o subvencijah na enem mestu: odprt je nov razpis za SE

08.04.2024

Ko se odločate za e-mobilnost in energetsko samooskrbo, je pomembno vedeti, kako vam lahko z nepovratnimi spodbudami pomaga država. Kakšno je torej aktualno stanje subvencij na tem področju?

Vse o subvencijah na enem mestu: odprt je nov razpis za SE

08.04.2024

1.

Subvencije za nakup sončne elektrarne – fizične osebe

Pozor: Nov razpis za subvencijo se odpira s 15. aprilom. Oddaja vlog bo možna od od 8. ure dalje, ko se bo odprla tudi aplikacija za oddajo vlog, pa vse do 1. aprila 2025. Vloge bodo obravnavali po vrstnem redu glede na prejem vloge.

Razpis je namenjen vsem, ki so vlogo za priključitev oddali do konca leta 2023 in so torej še naprej upravičeni do sistema neto meritev oziroma net meteringa, ki je bil sicer z novim letom ukinjen. Za tiste, ki so vlogo oddali letos, po novem sistemu, pa bo razpis za subvencije objavljen v prihodnjih mesecih.

Finančna spodbuda po novem razpisu

Posamezni upravičenec lahko prejme:

  • do 500 evrov za kilovat inštalirane nazivne moči naprave za samooskrbo z električno energijo z baterijskim hranilnikom, vendar ne več kot 25 % upravičenih stroškov naložbe
  • do 50 evrov za kilovat inštalirane nazivne moči naprave za samooskrbo z električno energijo brez baterijskega hranilnika, vendar ne več kot 25 % upravičenih stroškov naložbe.
V vsakem primeru pa višina subvencije ne presega 25 % upravičenih stroškov naložbe. Priznani stroški naložbe, vključno z DDV, so stroški nakupa naprave za samooskrbo z električno energijo brez ali z baterijskim hranilnikom električne energije, stroški montaže naprave za samooskrbo z električno energijo brez ali z baterijskim hranilnikom električne energije in zagona sistema ter stroški pripadajočih električnih inštalacij in opreme, priprave in izvedbe gradbenih, obrtniških in instalacijskih del.

Vlogo bo mogoče oddati za:

  • individualno samooskrbo
  • skupnostno samooskrbo - večstanovanjska raba
  • skupnostno samooskrbo - skupnost OVE

Letos in v letu 2025 naj bi bilo sicer za samooskrbne sončne elektrarne na voljo 14 milijonov evrov.

Na Borzenu obljubljajo, da bodo precej skrajšali čas odločanja o vlogah za subvencije. Če je do zdaj od oddaje vloge za subvencijo za sončne elektrarne do odločitve minilo dobrih šest mesecev, Eko sklad pa je nato potreboval še dva meseca za izplačilo, naj bi zdaj vse skupaj izpeljali v treh ali štirih mesecih.

Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo ocenjujejo, da bo spodbud dovolj za približno 20.000 vlog, pri čemer računajo, da bo kar 70 odstotkov vlog za naprave za samooskrbo brez hranilnika električne energije s povprečno višino subvencije 500 evrov ter 30 odstotkov vlog za naprave z baterijskim hranilnikom električne energije s povprečno višino subvencije 5000 evrov.

Več informacij in vloga
2.

Subvencije za nakup sončne elektrarne – pravne osebe

Država povečuje proračun za subvencioniranje zelenega prehoda v podjetjih. Ta se dviga s 150 milijonov na 225 milijonov evrov.
3.

Subvencije za nakup polnilne postaje

Za nakup domačih polnilnic subvencij ni na voljo, naj bi pa bila polnilna infrastruktura vključena v naslednje javne pozive, ki jih bo Borzen objavil sredi leta 2024. Na voljo bosta dva milijona evrov.
4.

Subvencije za nakup hranilnika električne energije

Subvencija za nakup hranilnika električne energije kot samostojne naložbe ne obstaja. Za tiste, ki so sončno elektrarno postavili v času veljavnega net meteringa, pa ministrstvo načrtuje subvencije za dograditev hranilnika. V ta namen bodo letos namenili dva milijona evrov.
5.

Subvencije za nakup električnega avtomobila – fizične osebe

Junija 2024 prihaja nov razpis, pri katerem bodo pogoji enaki kot lani.

Nepovratna spodbuda bo znašala 6500 evrov, a le za električna vozila s ceno pod 35 tisoč evrov. Za vozila s ceno od 35 tisoč do 65 tisoč evrov bodo kupci upravičeni do subvencije v višini 4500 evrov. Skupaj bo za te subvencije do leta 2026 na voljo 15 milijonov evrov sredstev. Na voljo naj bi bila tudi subvencija za nakup rabljenega električnega vozila.

Za subvencije za nakup osebnega električnega avtomobila bo do leta 2026 na voljo 15 milijonov evrov. Borzen, ki z letom 2024 prevzema upravljanje teh subvencij namesto Eko Sklada, naj bi z naslednjimi javnimi pozivi za področje elektromobilnosti, vključno s polnilno infrastrukturo, začel spomladi 2024.

6.

Subvencije za nakup električnega vozila – pravne osebe

Pravne osebe do zgoraj navedene subvencije ne bodo upravičene, lahko pa izkoristijo možnost odbitnega DDV, ki večinoma presega prej omenjene zneske subvencij za fizične osebe. Aktualna različica Zakona o davku na dodano vrednost omogoča odbitek vstopnega DDV za vse električne avtomobile, ki so namenjeni opravljanju katere koli dejavnosti davčnega zavezanca in pri katerih cena z vključenim DDV oziroma drugimi dajatvami ne presega 80 tisoč evrov.

Pomembna ugodnost je tudi ničelna boniteta za uporabo službenega vozila. Če oseba službeni avtomobil uporablja tudi v zasebne namene, gre namreč za ugodnost, za katero se plačuje davek. Pri klasičnih vozilih znaša ta mesečna boniteta 1,5 odstotka nakupne vrednosti avtomobila. Z zadnjo novelo Zakona o dohodnini za uporabnika električnega vozila boniteta znaša 0 (nič) evrov, torej se ne plačuje. Prav tako največja vrednost vozila, za katero to velja, ni več omejena na 60 tisoč evrov. Tu nekaj prihrani tudi podjetje, saj mora pri klasičnem vozilu plačati del prispevkov in davka na boniteto, pri električnem avtomobilu pa tega ni.

Več o vseh finančnih vidikih lastništva službenega električnega vozila, si preberite TUKAJ.