Pogosta vprašanja KONTAKT

Kaj pa, če je elektrika, s katero polnim avto, »umazana«?

03.03.2022

Pravilno je, da se kot vozniki električnih avtomobilov vprašamo, od kod prihaja elektrika, ki jo uporabljamo za njihovo polnjenje.

Kaj pa, če je elektrika, s katero polnim avto, »umazana«?

03.03.2022

Elektrika

Pri polnjenju na polnilnih postajah lahko pri ponudniku preverite, ali zagotavlja energijo iz obnovljivih virov. Predvsem pa je pomembno, kakšna je oziroma bo energija, s katero se bo vozilo polnilo na vaši domači polnilni postaji, saj boste svoje vozilo predvidoma najpogosteje polnili tam. V Sloveniji smo po podatkih Agencije za energijo leta 2020 proizvedli 39,3 odstotka električne energije iz virov, ki jih Agencija šteje med obnovljive. To pa so poleg hidroelektrarn in sončnih elektrarn še vetrne elektrarne ter elektrarne na bioplin, lesno maso ter komunalne odpadke. Spodbudno je, da delež energije iz obnovljivih virov raste iz leta v leto. Še tretjino električne energije prihaja iz NEK (tudi ta je po izpustih zelo čista), in le tretjina iz termoelektrarn. Tako je slovenska elektrika v resnici dokaj čista, saj njena proizvodnja le redko povzroči za več kot 300 g izpustov CO2 za kilovatno uro. Na spletni strani www.electricitymap.org boste našli podatke v realnem času o tem, kakšna je okoljska obremenitev pri proizvodnji električne energije v evropskih državah.

Za čistost energije, ki jo uporabljate, lahko veliko naredite tudi sami. Pri ponudnikih električne energije pridobite podatke o tem, kolikšen delež je prihaja iz obnovljivih virov (in iz katerih), in se odločite za ponudnika, ki vam lahko zagotovi energijsko »najčistejši« paket - marsikateri že ponuja električno energijo, ki 100-odstotno prihaja iz obnovljivih virov.

  • Od svojega ponudnika električne energije lahko zahtevate dobavo električne energije iz obnovljivih virov - ali pa ga zlahka zamenjate, če te ne ponuja.

  • Svojo odvisnost od zunanjih virov energije in cenovnih nihanj lahko bistveno zmanjšate z lastno sončno elektrarno MOON - hkrati pa boste poskrbeli, da boste večji del elektrike, ki jo potrebujete, dobili iz obnovljivega vira. Tudi če ne živite v hiši oziroma če bi želeli s sončnimi celicami opremiti svoj poslovni prostor, so rešitve na voljo. V skladu z uredbo o samooskrbi z energijo iz obnovljivih virov lahko sisteme za samooskrbo vzpostavite tudi v večstanovanjskih bivalnih in poslovnih objektih (in ne več le v enostanovanjskih stavbah). Imate možnost za kaj takega? Prepričajte se, kakšne rešitve MOON pridejo v poštev na vaši lokaciji – z veseljem vam bomo svetovali